MITRAIS ĀDAS DERMATĪTS

Mitrais ādas dermatīts izpaužas kā spīdīgi pleķi bez apmatojuma uz dzīvnieka ķermeņa. To lielums un daudzums ir variabls. Kopīga pazīme ir ātra progresija. Slimība var attīstīties vienas dienas laikā. To parasti novēro vasaras mēnešos, īpaši tuvāk rudenim, kad klimats paliek mitrāks. Riska grupa galvenokārt ir ārā dzīvojošie suņi ar biezu apmatojumu, vai suņi, kuriem patīk peldes un saimnieki tiem tās neliedz.

Izšķiroša nozīme slimības attīstībā ir mitruma ietekmei uz ādu. Biezs apmatojums žūst lēnāk, ja āra temperatūra ir zem +18 C, jo īpaši ja ir augsts gaisa relatīvais mitrums. Tā kā apmatojums ilgstoši ir mitrs, āda zem apmatojuma sasūt, tādējādi atverot ādas poras un baktērijas, kuras normāli nevar pārvarēt ādas barjeru, ādas izmaiņu rezultātā sāk vairoties dzīvnieka ādā. Organisms atbild ar iekaisuma reakciju, kas sākuma stadijā izpaužas kā nieze. Suns niezošo vietu sāk laizīt, kasīt, tādējādi traumējot ādu vēl vairāk, kas veicina ādas iekaisuma ātro attīstību un izplatību.

Suņa saimniekam jāpievērš pastiprināta uzmanība, ja:

· Suns nepārtraukti kož vai kasa vienu laukumu uz ķermeņa (blusas)

· Parādās apmatojuma zudums uz ķermeņa, kuru dzīvnieks turpina laizīt

· Parādās ādas kopsakara traucējumi – brūces, kreveles

· Uz dzīvnieka ķermeņa ir viena vai vairākas izlaizīta apmatojuma vieta(s)

· Parādās spīdīgs, valgs ādas laukums bez apmatojuma.

Izejot no klīniskajām pazīmēm diagnoze ir skaidra, toties Jūsu veterinārārsts var veikt papildus izmeklējumus. No ārstēšanas viedokļa iekaisušie ādas pleķi labi padodas ārstēšanai, tāpēc galvenais ārsta mērķis ir nepieļaut recidīvus. Tā kā iekaisumu var veicināt dažādas baktērijas, iespējams, ka ārstēšana var atšķirties.

Ārstēšana.

Pirmkārt ir jāapcērp apmatojums ap iekaisušo ādas laukumu un jāpārbauda vai uz dzīvnieka ķermeņa nav vēl citi slēpti iekaisuma laukumi. Iekaisušais laukums jātīra trīs reizes dienā ar antiseptisku līdzekli (PVP jods, ūdeņraža pārskābe, 2% hlorheksadīns utt.). Lokālām ziedēm ar antibiotikām ir būtiska nozīme ārstēšanas procesā, taču galvenais noteikums ir neļaut sunim laizīt iekaisušo vietu. Neviens ārstēšanas veids nepalīdzēs, ja pieļausiet, ka suns šo vietu laiza. Nepatīkamās sajūtas var mazināt kortikosteroīdu vienreizēja injekcija.