BARĪBAS IZVĒLE KUCĒNAM

Šodien, kad veikalos ir pieejams plašs dažādu komerciāli ražotu kucēnu barību klāsts, pareizas barības izvēle var šķist mulsinoša un neskaidra. Kā izdarīt pareizo izvēli un nenodarīt ļaunumu savam mazajam četrkājainajam draugam? Suņa veselība visas dzīves garumā lielā mērā ir atkarīga no tā, cik pareizi tas ticis barots kucēna vecumā. Četrkājainā drauga ēdināšana nebeidzas tikai ar trauka piepildīšanu, kad tas paliek tukšs. Pastāv daži vienkārši noteikumi, kā izvēlēties pareizu barošanu, lai Jums izaugtu patiesi vesels dzīvnieks.

Situācijā, kad jaunie saimnieki kucēnu iegādājas no audzētājiem ir lietderīgi noskaidrot ar kādu barību tas tiek barots, pajautāt kādas klases barība tā ir un kādu īpašību dēļ, viņuprāt, tā ir kucēnam piemērota. Tad atliek pašam izvērtēt savas iespējas un turpināt kucēnu barot ar sākotnējo barību, vai izvēlēties kādu citu līdzvērtīgu tirgū pieejamu barību. Bet kā rīkoties situācijā, kad četrkājainais draugs tiek iegādāts ne no audzētājiem? Godīgi sakot nav lielas atšķirības vai tie ir audzētāji vai vienkārši pārdevēji, sekojot vienkāršām norādēm, Jūs pats spēsiet veiksmīgi izvēlēties piemērotu barību savam kucēnam.

Komerciālo barību kategorijas.

Piedāvājumā ir šādas barības kategorijas:

Super Premium

Premium

Ekonomiskās klases barības.

Šo kategoriju nosaukumi ir vispārēji, bez noteikta likumiska definējuma, toties salīdzinot tās pēc sastāva, atšķirības ir acīmredzamas. Iemesli kādēļ ir izveidojušās šāda veida kategorijas ir vienkārši – ekonomiskais izdevīgums un kvalitāte. Viennozīmīgi liela nozīme dzīvnieka barības izvēlē ir tās cenai, bet jāņem vērā arī izejmateriālu kvalitāte un barojošā vērtība.

Ekonomiskās klases barības ir ar zemu uzturvērtību, tāpēc dzīvnieks šādu barību apēd ievērojami vairāk. Tās ir lētas pērkot, bet ilgtermiņā, ņemot vērā patērēto barības daudzumu, daudz ietaupīt neizdodas.

Premium klase ir vidusceļš tiem, kuri nevēlas barot dzīvniekus ar zemākās klases barību, bet nevar atļauties Super Premium klasi. Barība nodrošina dzīvnieku ar visām nepieciešamajām uzturvielām, bet tās sastāvā ir zemākas kvalitātes izejvielas (piemēram, gaļas milti nevis svaiga vai dehidratēta gaļa) un galveno sastāvdaļu procentuālās attiecības arī ir ievērojami zemākas.

Super Premium klases barības. Vienkārši sakot maksimāls ieguvums kādu var sniegt komerciālā barība. Šīs klases barībām piemīt augsta sagremojamība un laba garša. Ēdot šādu barību tiek maksimāli nodrošinātas visas nepieciešamās uzturvielas. To sastāvā ir speciāli izmeklētas sastāvdaļas, kas nepieciešamas katrai dzīvnieka vecuma grupai. Augstās sagremojamības dēļ, dzīvniekam pat apēdot mazāku barības daudzumu, tiek nodrošinātas visas nepieciešamās uzturvielas. Kaut arī Super Premium klases barības ir dārgākas, lietojot tās ilgtermiņā ir jūtams nozīmīgs materiāls ietaupījums. Turklāt nav taupīts uz dzīvnieka veselības rēķina un pie veterinārārsta ir jādodas daudz retāk.

Lai labāk orientētos dzīvnieku barības piedāvājumā skat. „Kādu barību izbarot savam mīlulim”

Barības maiņa kucēnam.

Ja esat pieņēmis lēmumu mainīt iepriekš lietoto barību uz jaunu, būtu jāņem vērā daži ieteikumi:

Nemainiet barību no augstākas klases uz zemāku.

Piemērojiet nedēļu ilgu adaptācijas periodu. Sākumā sajauciet ierasto barību ar jauno attiecībā 50/50 un pakāpeniski ar katru dienu palieliniet jaunās barības daudzumu. Strauja barības maiņa kucēniem un arī pieaugušiem suņiem var izraisīt caureju.

Bez iemesla bieži nemainiet izēdināmo barību.

Par to vai izvēlētā barība ir piemērota tieši Jūsu kucēnam, vienmēr iespējams pakonsultēties arī ar veterinārārstu.

Izvēlēties komerciāli ražotu barību vai pagatavot pašam?

Salīdzinot ar pieaugušiem suņiem, kucēniem ir pavisam citas uztura prasības. Astoņas nedēļas veciem kucēniem nepieciešams uzņemt divreiz vairāk kaloriju nekā pieaugušam sunim. Kucēniem nepieciešams vairāk proteīna, tauku, kalcija un fosfora, turklāt, visām sastāvdaļām ir jābūt sabalansētām, jo kādas sastāvdaļas nepietiekamība vai pārākums var kaitēt veselībai un normālai attīstībai. Komerciāli ražotai augstas klases barībai piemīt visas iepriekšminētās īpašības, bet pagatavojot barību mājas apstākļos, Jūs nekad nebūsiet pārliecināts, ka nodrošināt kucēnu ar visu, kas tam nepieciešams, tāpēc labāk pieturēties pie komerciāli ražotām barībām, kuru sastāvs un īpašības ir viegli izvērtējamas.

Vai ir atšķirība starp mazo šķirņu kucēnu barību un lielo šķirņu kucēnu barību?

Lai gan abas barības ir paredzētas kucēniem, neiesaku mazās šķirnes suni barot ar barību, kas paredzēta lielajām un otrādi. Mazās šķirnes suņi nemaina ķermeņa apjomu tik strauji kā lielo šķirņu suņi. Šis ir galvenais iemesls barību atšķirībai. Ja izbaro lielo šķirņu kucēnam barību, kas paredzēta mazajām šķirnēm, tas izaug pārāk ātri un to locītavas un saites nespēj pilnība nostiprināties, kas turpmākajā dzīvē var izraisīt locītavu problēmas. Lielo šķirņu kucēnu barība ir sabalansēta tā lai regulētu straujo augšanu, tādējādi ļaujot locītavām un saitēm pilnībā nostiprināties. Atšķirība ir arī barības „graudiņu” izmērā, kam ir būtiska nozīme dzīvnieka mutes dobuma higiēnā un zobu attīstībā.