LIEKAIS SVARS

Šoreiz runa būs par liekā svara rašanās iemesliem dzīvniekiem. Biežāk minētie iemesli ir nepareiza diēta, sterilizēšana vai kastrācija un mazkustīgs dzīvesveids.

Vairāk kā desmit gadus zinātnieki uzskata, ka galvenais iemesls ir meklējams pašās tauku šūnās. Agrāk tika uzskatīts, ka tauku šūnas ir neaktīvas (nepiedalās organisma funkciju regulācijā), bet šis viedoklis bija maldīgs. Izrādās, ka taukšūnas izdala hormonu – leptīnu, kurš tieši ietekmē vielmaiņas centrus galvas smadzenēs, precīzāk hipotalāmā.

Leptīns ir ļoti sarežģītas uzbūves olbaltumviela, kuru veido 167 aminoskābes. Leptīnu galvenokārt izdala taukšūnas, bet nelielā daudzumā to izstrādā arī placenta, aknas un kuņģis. Šī viela nepārtraukti no tauku šūnām ieplūst asinīs un cirkulē organismā. Nokļuvis smadzenēs, leptīns pievienojas būtiskiem smadzeņu centriem un stipri nomāc apetīti. Tieši pateicoties ēstgribu mazinošajai īpašībai, zinātnieki vielu nodēvēja par leptīnu – tievēšanas hormonu. Pēc tā atklāšanas šķita, ka problēma ar pārbarošanu un lieko svaru būs atrisināta un, stimulējot šī hormona izdalīšanos, varēs mazināt dzīvnieku ēstgribu un panākt notievēšanu. Tomēr teorijai nāca stipri liels trieciens. Izrādījās, ka pastāv tieša saistība starp leptīna un tauku daudzumu – jo vairāk tauku, jo vairāk leptīna. Tādējādi apaļīgiem dzīvniekiem, kuriem tauku šūnu ir vairāk, arī leptīna asinsritē ir vairāk, par spīti tam, ka apetīte ir laba un apēsts ir pietiekami daudz. Zinātnieki novēroja, ka tievēšanas hormona ietekmi uz apetīti dzīvnieks izjūt tikai tad, kad strauji sāk samazināt uzņemto kaloriju daudzumu, un secināja, ka dabas likumi radījuši leptīnu, nevis lai novājētu, bet lai saglabātu nemainīgu ķermeņa masu.

Leptīns izdalās visu laiku, bet tiklīdz tauku šūnas „jūt”, ka dzīvnieks sāk ēst mazāk un organisms sāk zaudēt taukus, uzreiz samazinās arī izdalītā leptīna daudzums. Tā kā zaudējot svaru tiek iztukšotas tauku šūnas, nevis samazināts tauku šūnu skaits, organisms prasa to pašu leptīna devu, ko agrāk, un ne par kādu cenu nespēj pierast pie samazināta šī hormona līmeņa asinīs. Rezultāts ir negaidīts: leptīna nav, apetīte netiek nomākta un tiek iedarbināti apetītes veicināšanas mehānismi hipotalāmā. Dzīvniekam gribas ēst un agri vai vēlu tas atsāk ēst vai nu zogot vai diedelējot un uzbarojas.

Pateicoties leptīna atklāšanai, var apgalvot, ka aptaukošanās lielākoties ir pārmantota. Tikai nevajag ar to saprast, ka šie pārmantotie gēni ir defektīvi. Kāpēc? Pie vainas ir mūsdienu dzīvnieku barošanas ieradumi. Šodien barības klāsts veikalos ir vairāk kā pietiekams un cenu diapazons arī ir pieejams katram makam. Negribu teikt, ka visi, bet lielākā daļa dzīvnieku īpašnieku izvēlas barību, kas ir vidējā cenu līmenī. Šeit ir jāmin fakts, ka cena nav precīzs raksturojošais lielums. Kāpēc? Cena ir tieši saistīta ar veikala uzcenojuma politiku un dažkārt pat ekonomiskās klases barība atsevišķos veikalos var būt relatīvi dārga. Tādēļ iesaku visiem dzīvnieku īpašniekiem mācīties izprast sausās barības sastāvu. Tas ir drošākais veids kā maksāt par barības kvalitāti nevis par skaistām reklāmām. Iesaku izlasīt rakstu par pareizu barības izvēli savam mājdzīvniekam (http://suniem.lv/sunu-bariba/226-kdu-barbu-izbarot-savam-mlulim.html).

Protams, veterinārijā vēl ir daudz jautājumu attiecībā uz šī hormona darbību, bet vēl viens atklājums, kas mūs pietuvina izpratnei par dzīvnieka aptaukošanās iemesliem, ir izoflavonoīdi.

Izoflavonoīdi ir dabīgi augu valsts fitoestrogēni, kuru struktūra ir ļoti līdzīga estrogēnam. Pastāv vairāki pētījumi un liecības par šo fitoestrogēnu pozitīvo ietekmi ne tikai uz cilvēka, bet arī uz dzīvnieka organismu. Pētījumos secināts, ka izoflavonoīdiem piemīt tieša ietekme uz leptīna daudzumu asinīs, tie veicina leptīna izdalīšanos, tādējādi paaugstinot tā līmeni asinīs un dabīgi nomācot ēstgribu. Šīs īpašības dēļ izoflavonoīdus pievieno diētiskām dzīvnieku barībām, piemēram, sterilizētiem/kastrētiem dzīvniekiem un dzīvniekiem ar lieko svaru. Atkal jāmin, ka ne visi ražotāji iet šo ceļu (iesaku lasīt barības sastāvu) un no savas puses varu ieteikt Farmina NEUTERED, kuras sastāvā ir izoflavonoīdi. Viennozīmīgi ar lieko svaru cīnīties ir daudz grūtāk nekā veikt laicīgu tā profilaksi, bet klīniska aptaukošanās ir jau cits stāsts, par kuru stāstīšu citā rakstā.