Biežāk
uzdotie
jautājumi


 • Vai ir lielas temperamenta atšķirības starp suņu šķirnēm?

Katrai suņu šķirnei ir savi uzdevumi (mājas sargāšana, medīšana, ganāmpulka ganīšana) un laika gaitā attīstoties dažādām rakstura īpašībām ir attīstījušies arī dažādi temperamenti.
Rotveileri un seteri ir strauji suņi ar labu raksturu un viegli apmācāmi.

.

Bīgli ir diezgan rotaļīgi, lēni mācās, bet lielākajai daļai ir viegls raksturs.
Greihaundi, Afgāņu kurti ir grūti kontrolējami, it sevišķi ja tie ir atstāti bez uzraudzības.
Kolliji ir lojāli, tie pieķeras ģimenes locekļiem un ir piesardzīgi pret svešiniekiem.
Skotu aitu suņiem ir spēcīgs ganīšanas instinkts un ja tiem nav ko darīt kļūst histēriski.
Šeltiji un vipetes ir ļoti draudzīgi pret bērniem.
Bulterjerus un stafordšīras terjerus nedrīkst vienus pašus atstāt ar citiem suņiem, jo tie gandrīz vienmēr sāks kauties, bet ir ļoti sirsnīgi pret cilvēkiem un bērniem.
Takši un čihuahua rej, ja tos atstāj bez uzraudzības, čihuahua nepatīk bērni un svešinieki.
Vācu aitu šķirnes suņi ir visizplatītākā suņu šķirne pasaulē, tie ir lieliski darba suņi, bet daži eksemplāri var būt piesardzīgi un bažīgi un baiļu gadījumā var kļūt agresīvi.


 • Vai dažām suņu šķirnēm ir nosliece uz noteiktām saslimšanām?

Lielākā daļa suņu šķirņu cieš no noteiktām šķirnei raksturīgām saslimšanām, no kurām daļa tiek pārmantotas. Pārmantotu kataraktu, kas noved pie pilnīga redzes zuduma novēro Bostonas terjeriem, Amerikāņu kokerspanieliem, miniatūrajiem šnauceriem un Angļu aitu suņiem. Kollijiem ir iedzimts redzes defekts, kā dēļ viņiem ir ļoti vāja redze. Gūžu displāzija var būt visām suņu šķirnēm, bet visbiežāk novēro Vācu aitu šķirnes suņiem un retrīveriem. Čihuahuām var būt hidrocefālija palielinātā smadzeņu šķidruma daudzuma dēļ. Bulterjeriem, dalmāciešiem bieži sastopams ir kurlums.
Vai dažas šķirnes ir daudz vairāk pakļautas iedzimtām saslimšanām?
Ir septiņas suņu šķirnes, kas var slimot ar divdesmit vai vairāk ģenētiska rakstura saslimšanām: Amerikāņu kokerspaniels, bīgls, Bostonas terjers, boksers, buldogs, toi un mini pūdelis. Suņu šķirnes, kurām ir pārmantotas vairāk kā desmit ģenētiskas saslimšanas: čihuahua, kolliji, takši, foksterjeri, vācu aitu šķirnes suņi, vācu mastifi, labradori, pekinieši, sanbernāri, Skotijas aitu suņi.


 • Vai jaunais suns sapratīsies ar jau esošajiem dzīvniekiem mājās?

Viss ir atkarīgs no suņa vecuma un temperamenta, kādā viņš tiek iepazīstināts ar pārējiem dzīvniekiem. Kucēni vislabāk socializējas 4-12 nedēļu vecumā, ja kucēni tiek iepazīstināti šajā vecumā, tad sadzīvo diezgan labi. Ja kucēns nokļūst mājā, kur jau ir pieaudzis suns, tad var rasties problēmas. Īpašnieks var mazināt konfliktu iespējamību izrādot lielāku mīlestību gan pieaugušajam sunim, gan kucēnam. Ja tiek paņemts jau pieaudzis suns, tad viņš ne vienmēr pakļausies jau esošajam sunim un var notikt cīniņi par teritoriju vai rotaļlietām. Ja suns tiek ievests mājā, kurā ir kaķis var parādīties uzvedības problēmas no kaķa puses. Ja dzīvnieki tiek baroti atsevišķi, tad ar laiku dzīvnieki sāks izturēties diezgan toleranti viens pret otru.


 • Ja suns turpina kratīt galvu vai tas nozīmē, ka viņam, kas kaiš?

Jā sunim ir vienas vai abu ausu iekaisums. Vēl viens iemesls varētu būt ausu ērces, kas rada lielu niezi. Par iemeslu var būt svešķermenis. Lai noskaidrotu īsto iemeslu un veiktu ārstēšanu dzīvnieks jānogādā pie veterinārārsta.


 • Ja sunim ir ļoti bālas smaganas un lūpas vai tas nozīmē, ka viņam ir anēmija?

Jā tas ir iespējams, ja papildus vēl bālas ir acu gļotādas un mutes dobums, tad tā noteikti ir anēmija. Vēl viens iemesls varētu būt šoks.


 • Kādi varētu būt caurejas iemesli sunim?

Iemesli varētu būt suņu mēris vai parvovīruss, kairinošas indes, saindēšanās ar barību, barības alerģija. Visos gadījumos, kad ir caureja, asiņaina caureja un suns kļūst vājš nekavējoties jāgriežas pie veterinārārsta.


 • Kuras ir visbīstamākās infekcijas?

No vīrusu saslimšanām – suņu mēris, infekciozais hepatīts, adenovīruss, paragripa, parvovīruss, trakumsērga, herpesvīruss.
No bakteriālām saslimšanām – leptospiroze, Bordetella bronchiseptica, bruceloze.
No sēņu ierosinātām saslimšanām – kailā ēde.
No asins parazītiem – toksoplazmoze.


 • Kuras ir divas visbīstamākās saslimšanas suņiem?

Trakumsērga un suņu mēris.
Vai ar suņu mēri saslimst tikai jauni suņi?
Tā nav taisnība, kaut gan šī suņu grupa tiek visbiežāk skarta. Zem gada vecuma saslimst apmēram 80%, zem divu gadu vecuma 90% nevakcinētu suņu. Jebkurš suns, jebkurā vecumā, kurš nav vakcinēts vai tam ir samazināta imunitāte var saslimt ar suņu mēri.


 • Cik bieži suņi saslimst ar infekciozo hepatītu un cik nopietna ir šī saslimšana?

Saslimšana ar adenovīrusa 1 tipu ir bieži sastopama. Saslimstību visbiežāk novēro suņiem, kas nav vakcinēti. Dažiem suņiem ir viegla drudža pazīmes, bet citi nomirst pēkšņi bez jebkādām vai dažām iepriekšējām pazīmēm.


 • Vai tā ir taisnība, ka parvovīruss ir jauna saslimšana?

Jā , šī saslimšana parādījās 1978 gadā.


 • Vai parvovīruss ir dzīvību apdraudoša saslimšana?

Parvovīruss ir dzīvību apdraudoša saslimšana, bet vairs nav nāvējoša, kā tas bija 70. gadu beigās. Agresīva ārstēšana dod augstu izveseļošanās procentu. Parvovīruss izpaužas divos veidos – kā zarnu iekaisums kucēniem pēc atšķiršanas vai kā sirds saslimšana jauniem suņiem.
Vai suņi ar toksoplazmozi inficējas no kaķiem?
Jā suņi var infecēties apēdot inficētas kaķu fekālijas, bet visbiežākais saslimstības iemesls ir inficētas un pietiekami neapstrādātas gaļas ēšana.


 • Pret kādām slimībām suns tiek vakcinēts?

Ir astoņas slimības, pret kurām tiek vakcinēti suņi – suņu mēris, infekciozais hepatīts, parvovīruss, trakumsērga, leptospiroze, adenovīruss, paragripa un Bordetella bronchiseptica.


 • Vai vakcinācija vienmēr darbojas?

Diemžēl vakcinācija darbojas ne vienmēr. Ir neliela daļa dzīvnieku, kuru imūnsistēma nespēj normāli atbildēt uz vakcināciju. Ja vakcīna tiek izmantota pēc noteiktā termiņa vai ir bijusi uzglabāta neatbilstošos apstākļos, tad tā nebūs efektīva.


 • Vai vakcinācija var izsaukt saslimšanu?

Tas notiek ļoti reti un var notikt pēc vakcinācijas ar dzīvo vakcīnu. Retos gadījumos suns var saslimt, ja vakcinācijas laikā ir bijis slims.


 • Kuri ir visbiežāk sastopamie parazīti suņiem?

Blusas, ērces, ausu ērces, apaļtārpi un lenteņi.


 • Kādēļ ir svarīgi cīnīties ar blusām?

Pieaugušas blusas ir parazīti, kas sūc sava saimnieka asinis. Tās ir visbiežākais ādas slimību cēlonis. Ļoti liela blusu invāzija var novest pie anēmijas. Blusas var pārnest dažas infekcijas slimības. Blusas ir lenteņu pārnēsātājas.


 • Vai droši ir valkāt pretblusu siksniņu?

Pretblusu siksniņas nav domātas lielas blusu invāzijas apkarošanai, bet ir piemērotas vidējas invāzijas gadījumā. Ļoti cieši uzlikta siksniņa var radīt akūtu iekaisuma zonu ap kaklu un dzīvniekiem ar blusu alerģiju var parādīsies dermatīts citās vietās uz ķermeņa. Ja pirmajā nedēļā pēc siksniņas uzlikšanas parādās iekaisums siksniņas vietā vai saindēšanās pazīmes(depresija, vemšana, grīļošanās), tad tā nekavējoties ir jānoņem.


 • Ja piesūkusies ērce vai tā ir jāizrauj?

Ērci nedrīkst raut, jo parasti tā netiek izrauta pilnībā (galva paliek iekšā) un var veidoties abscess. Bet ja tomēr nolemj izraut ērci, tad pirms raušanas tā ir jāaplej ar alkoholu, ēteri vai jāapsmidzina ar pretērču aerosolu. Pēc izraušanas ērce ir jāsadedzina.


 • Kā var pateikt, ka sunim ir tārpi?

Laiku pa laikam veterinārajā klīnikā jāveic fekāliju izmeklēšana uz parazītiem. Dažreiz tārpus var redzēt fekālijās.


 • Vai cilvēki var inficēties ar suņu tārpiem?

Cilvēki var inficēties ar apaļtārpiem, lenteņiem, sirdstārpiem un āķtārpiem.


 • Vai ir labi attārpot suni un ja jā, tad cik bieži?

Suni ir ieteicams attārpot ik pēc 6 mēnešiem. Ja ir tārpu invāzija, tad attārpošana jāveic pēc iespējas ātrāk un jāatkārto pēc 10 dienām.


 • Ar kāda veida audzējiem suņi saslimst visbiežāk?

Katru gadu četriem suņiem no tūkstoša konstatē audzēju. Visbiežāk ir sastopami ādas, piena dziedzeru, kaulu, limfmezglu, sēklinieku un smaganu audzēji. Visagrāk un četrreiz biežāk nekā citām suņu šķirnēm audzēji parādās bokseriem. Trīs reiz biežāk nekā citām suņu šķirnēm audzējus novēro kokerspanieliem, foksterjeriem un Bostonas terjeriem. Bīgliem ļoti reti novēro audzējus. Kucēm, kas ir kastrētas pirms pirmās meklēšanās ir 200 reizes mazāka iespējamība saslimt ar piena dziedzeru audzēju.


 • Vai suņiem tiek veikta audzēju ārstēšana?

Jā pie dažiem audzēju veidiem ir iespējama ķirurģiska ārstēšana, ķīmijterapija vai zāļu lietošana, it sevišķi, ja audzēju atklāj agrīnā stadijā.


 • Kādas ir biežākās saslimšanas veciem suņiem?

Nieru mazspēja, sirds mitrālā vārstuļa progresīvs sabiezējums un deformācija, urīnceļu bakteriāls iekaisums, prostatas palielināšanās, periodontālā slimība, locītavu skrimšļu deģenerācija, disku traumas(Vācu aitu šķirnes suņiem 70% gadījumos novēro šīs traumas), aptaukošanās, aizcietējums, urīna vai fekāliju nesaturēšana.


 • Ja sunim ir konstatēts cukura diabēts un katru dienu ir nepieciešams insulīns, vai tas sagādās sunim ciešanas, varbūt labāk suni iemidzināt?

Nē diskomforts, kuru izjūt suns ir ļoti neliels. Visbiežāk cukura diabētu novēro Vācu aitu šķirnes suņiem.


 • Vai ārstējot suni pie cukura diabēta var būt kādas komplikācijas?

Vienīgā komplikācija ir insulīna pārdozēšana.


 • Vai suns savas saslimšanas var pārnest saimniekam?

Jā, ārējie parazīti, kurus var iegūt no suņa ir blusas, kašķis, kailā ēde. Iekšējie parazīti- apaļtārpi, cērmes, āķtārpi un sirds tārpi. Cilvēki var inficēties ar trakumsērgu, Canicola drudzi, ko ierosina Leptospira canocila. Var inficēties no kodienu brūcēm. Cilvēki var inficēties ar kampilobakteriozi, salmonelozi, tuberkulozi un citām bakteriālām infekcijām.


 • Vai suņiem var izmantot pārsējus?

Jā pārsējus var likt uz priekškājām zem elkoņa un pakaļkājām lecamās locītavas apvidū.


 • Vai vispārīgā anestēzija ir droša?

Caurmērā jā, bet mēdz būt individuāli gadījumi, kad suns var nelabvēlīgi reaģēt uz dažādiem narkozes līdzekļiem.


 • Cik gara ir grūsnība kucei?

Vidējais grūsnības ilgums ir 9 nedēļas jeb 63 dienas, bet var būt variācijas atkarībā no šķirnes, trīs dienu vai pat nedēļas nobīde nav nekas neparasts.


 • Ja suns uz vecumu paliek akls vai viņš ir jāiemidzina?

Nē, daudzi suņi, kas ir daļēji vai pilnīgi akli ļoti labi jūtas pazīstamā teritorijā. Suņi ļoti labi pielāgojas aklumam, it sevišķi, ja viņi atrodas kopā ar cilvēkiem, kurus tie pazīst un mīl.


 • Kāds ir labākais veids kā iedot sunim tableti vai kapsulu?

Vislabākais veids kā to izdarīt ir ievietot tableti gaļas vai siera gabaliņā. Tableti var saspiest un pievienot pie konserviem. Ja neviens no iepriekšminētajiem veidiem nedarbojas, tad atliek to ievietot tieši mutē un pārliecināties, ka tā tiek norīta.


 • Kā pareizi jātīra brūce?

Brūce ir jāiztīra pirmo 6 stundu laikā pēc ievainojuma. Nākamajās sešās stundās baktērijas ļoti strauji vairojas. Ikviens svešķermenis ir jāizņem un zemes ir jāiztīra no brūces. Brūci vieglāk ir iztīrīt, it sevišķi garspalvainiem dzīvniekiem, ja apvidus ir noskūts. Brūce ir jātīra ar tīru marles salveti, kas izmērcēta ūdenī kopā ar antiseptisku līdzekli vai ūdeņradī. Ļoti rūpīgi jāiztīra netīrumi un strutas. Brūce jānosedz ar tīru marles tamponu.


 • Cik bieži jāmazgā suns?

Suns jāmazgā tikai tad, kad tā kažoks ir netīrs. Mazgāšanas biežums ir atkarīgs arī no šķirnes un turēšanas apstākļiem. Ja suns guļ vienā gultā ar saimnieku vai uz citām mēbelēm, tad tas ir jāmazgā vismaz reizi mēnesī. Tikai ārā dzīvojošam sunim par labu nāks neregulāra mazgāšana.


 • Vai ir nepieciešams tīrīt suņa zobus?

Jā zobu tīrīšana novērš un samazina zobakmens veidošanos. Tieši zobakmens ir galvenais mutes dobuma problēmu iemesls.


 • Ko tālāk darīt, ja mājās ir paņemts uz ielas atrasts dzīvnieks?

Pirmais, ko vajadzētu darīt ir nogādāt dzīvnieku pie veterinārārsta. Veterinārārsts veiks pilnīgu dzīvnieka izmeklēšanu, attārpošanu un vakcināciju. Ja mājās jau ir citi dzīvnieki, tad suni vislabāk ir atstāt pie veterinārārsta vismaz uz nedēļu ilgu novērošanu. Atceries brīdī, kad tu paņem dzīvnieku uz mājām viņš ir pilnībā no tevis atkarīgs. Tev jābūt pietiekami daudz resursiem, lai suni pabarotu, apkoptu un spēlētos ar viņu.
Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem