Attiecības starp cilvēku un suni

Veidojoties cilvēka attiecībām ar suni, katrai pusei ir atšķirīgas dotības un spējas, un cilvēkam tajās jābūt noteicošajam un vadošajam. Turklāt ir jāņem vērā, ka suns salīdzinājumā ar cilvēku dažā ziņā ir pārāks par to, bet citos aspektos ir otrādi. Sunim piemēram, ir izcila dzirde un oža. Kas attiecas uz ātrumu – vairumā gadījumu tas atkarīgs no lieluma un šķirnes – suns skrien ievērojami ātrāk par cilvēku. Cilvēka stiprākā puse ir viņa prāta spējas. Arī redze cilvēkam ir būtiski labāka. Priekšrocības ir arī iešanai stāvus, jo tā iespējams labāk pārredzēt situāciju. Lai izveidotos optimāla komanda, cilvēkam, izmantojot savas prāta spējas, jākoordinē abu partneru atšķirīgās dotības.

Tikai ar pastāvīgām, suņa šķirnei atbilstošām rotaļām un vingrinājumiem jūs varat attīstīt vai uzturēt sava suņu spējas mācīties. Sunim, kas ir ieguvis pieredzi, darbojoties kopā ar savu saimnieku vai visu ģimeni un šajā laikā apguvis daudz pavēles, būs labākas uztveres spējas, kaut arī iedzimtība viņam nebūtu labāka kā citam sunim. Sevišķi nozīmīga kucēna attīstībā ir socializācijas fāzē ir daudz un, galvenais, daudzveidīgi piedzīvojumi, visu savu dzīvi ir vairāk zinātkārs un tādēļ arī “gudrāks” nekā tāds suns, kurš no vecākiem gan mantojis vislabākās dotības, bet kuram nepietiekami daudz iespaidu. Ja jums jau ir kucēns vai tuvākajā laikā vēlaties iegādāties kucēnu, ņemiet vērā, ka pamatu veiksmīgām attiecībām ar savu suni jūs radīsiet, izmantojot daudzveidīgas rotaļas.

Tikpat svarīgi ir trenēt suņa uzmanību, ko var stipri veicināt daudzveidība dienas režīmā un treniņu plānā, kā arī trenera radoša pieeja. Turpmāk par to stāstīsim sīkāk:

  • Pastaigas laikā, dodot sunim nelielus uzdevumus, lieciet viņam saprast, ka viņš nevar darīt visu, ko vēlas.
  • Nedodiet komandas monotonā balsī. Nevajag pavēlēt dot vienmēr tajā pašā vietā un laikā. Ar laiku suns zināmā mērā notrulinās, jo var ļoti ātri pierast pie noteiktas secības.

Tomēr arī pieradums var būt noderīgs, jo padara jauna uzdevuma apgūšanu sunim vieglāku un saprotamāku. Uzmanieties, lai nepieprasītu sunim izpildīt pavēles vienmēr vienādā secībā, jo tas viņam ātri apniks. Jau sākumā jānovērš nevēlamā pieraduma izveidošanās, pavēļu kārtību pēc iespējams variējot, lai nebūtu tā, ka jūsu suns, piemēram pēc katras komandas “Sēdi!” tūlīt bez pavēles izpilda ”Guli!”.

Avoti:

Celina del Amo, 2008. SPIEL – UND SPAßSCHULE FÜR HUNDE. 200 Spiele, Tricks und Übungen. Germany: Eugen Ulmer KG, Stuttgart.