Par Kucēniem

Esiet sveicināti!

Šodien suņu un kaķu barības piedāvājums ir patiesi plašs. Dzīvnieka saimniekam sen vairs nav jāizvēlas barība, sekojot tikai vienam kritērijam, tam vai suns šo barību ēd vai nē. Jau pirms daudziem gadiem lielākie dzīvnieku barības ražotāji saprata, ka nākošais solis ir barību ražošana sadarbībā ar dzīvnieku audzētājiem un veterinārārstiem. Tas patiesi bija liels solis pretī dzīvnieka veselībai. Bet tagad, kad ir pagājuši vairāk kā 20 gadi, jāuzdod jautājums: „Vai tiešām mūsu mīluļu veselības stāvoklis pateicoties barībai ir uzlabojies?”.


Mikročipi

Kas tas ir?

Mikročips ir sīka (~13.3X2mm), rīsa graudiņa lieluma stikla biokapsula, kurā ir ievietota mikroshēma ar neatkārtojamu numuru. Tajā ir valsts apzīmējums (Latvijai tas ir LVA) un 15 ciparu zīmes. Pirmie trīs cipari apzīmē valsti (Latvijai – 428), bet pārējie ir katram dzīvniekam individuāli . Lietojot nolasītāju jeb skeneru, dzīvnieka kodu var nolasīt. Mikročips dzīvniekam tiek ievietots vienu reizi mūžā un to nevar viltot vai izdzēst. Mikročipa ievietošanu, atšķirībā no ausu un paslēpeņu tetovēšanas, ko var veikt tikai kucēniem, var ievietot jebkura vecuma suņiem, un atšķirībā no kakla siksniņas ar identifikācijas žetonu tas nekad nepazudīs. .

Sevišķi ieteicams izvēlēties mikročipu ekskluzīvu suņu īpašniekiem, jo, atrodot suni, tā ir vienīgā iespēja pierādīt, ka jūs esat suņa īpašnieks. Iespējamie suņa zagļi mikročipu izņemt nevarēs, jo tas iekapsulējas un “pazūd” zemādas audos, tomēr skeneris pat pēc ilgāka laika spēj nolasīt tajā esošo informāciju.

Mikročips tiek ievadīts dzīvniekam skausta kreisajā pusē zem ādas. Čipa ievadīšanai izmanto sterilu vienreizējas lietošanas šļirci, tas praktiski izslēdz infekcijas iespēju injekcijas vietā. Ievadīšana ir gandrīz nesāpīga un parasti nav nepieciešama dzīvnieka papildus nomierināšana. Mikročipa stikla biokapsula neizraisa dzīvnieka organismā alerģiskas reakcijas.

Šobrīd Jūs varat izvēlēties kā identificēt savus dzīvniekus – ar mikročipiem vai tetovēšanu, bet no 2011. gada visiem kaķiem un suņiem jābūt identificējamiem elektroniski (Suņu un kaķu reģistrācijas un identifikācijas kārtība http://www.zm.gov.lv/documents/index.php?id=9986 ). Jau šobrīd izbraucot no Latvijas suņiem, kaķiem, baltajiem seskiem ir jābūt identificētiem (mikročips vai tetovējums) un vakcinētiem. Čipa numurs tiek norādīts Eiropas Savienības mājas dzīvnieka pasē. Plānots arī Latvijā izveidot vienotu mikročipēto dzīvnieku datu bāzi, lai dzīvnieka pazušanas gadījumā tos vieglāk varētu atrast.

Kāpēc izvēlēties mikročipēšanu?

Priekšrocības:

  • mikročipa ievadīšana ir gandrīz nesāpīga;
  • mikročips atrodas zem dzīvnieka ādas un nevar pazust;
  • lai nolasītu mikročipu, nav jānocērp apmatojums;
  • nemierīgiem, nervoziem dzīvniekiem nav jālieto nomierinoši medikamenti;
  • identifikācijas numurs nevar tikt izmainīts vai izdzēsts;
  • identifikācijas numurs ir viegli un ātri nolasāms ar speciālas iekārtas palīdzību 30 cm attālumā no dzīvnieka;
  • elektroniskā identifikācija ir standartizēta un atzīta visā pasaulē.


Šobrīd dzimušie mazuļi dzīvos ilgāk par 2011. gadu! Ejot uz klīniku pie veterinārārsta, izvēlieties identifikāciju ar mikročipiem!

No kucēna līdz pieaugušam sunim!

Pirmās pāris dienas, ko kucēns pavadīs kopā ar Jums, atstās uz viņu ilgstošu iespaidu. Tāpēc pārliecinieties par to, lai viņš no Jums saņemtu daudz uzmanības un mīlestības. Ļaujiet viņam patstāvīgi izpētīt apkārtējo pasauli. Kucēnam obligāti būs nepieciešama sava vieta – silts un plašs suņu grozs, kur viņš varētu justies mājīgi un droši.

Pirmās lietas, kas nepieciešamas kucēnam:

  • Trauciņš barībai un ūdenim
  • Barojoša un atbilstoša dzīves posmam barība
  • Groziņš vai speciālā gultiņa
  • Suka un ķemmīte
  • Identifikācijas žetons un mikročips
  • Kakla siksna un pavada
  • Suņu šampūns, zobu birste un zobu pasta
  • Kvalitatīvas un drošas mantiņas zobu attīstības veicināšanai

Augšanas periodā

Pārliecinieties, lai jūsu kucēns saņemtu sabalansētu un viņa augumam atbilstošu barību, bet tajā pašā laikā neļaujiet viņam uzkrāt lieko svaru. Liekais svars var novest pie kaulu un locītavu problēmām, īpaši svarīgi tas ir lielo šķirņu kucēniem. Kvalitatīvas barības izvēle ir pirmais solis uz jūsu suņa ilgu un veselīgu mūžu.

Zobi un to attīstība

Lai Jūsu kucēnam labāk šķeltos zobi, viņam būs nepieciešams gumijas kauliņš vai bumbiņa graušanai.
Nedodiet kucēnam dzīvnieka kaulus, jo tie var sašķelties un iesprūst kaklā. Pieradiniet kucēnu pie mantiņas un dodiet to uzreiz līdz ko viņš sāk grauzt sadzīves priekšmetus .

Kā pareizi uzturēt kucēna zobus veselus?

Lai Jūsu kucēna zobi saglabātos veseli, vēlams viņu barot ar sauso barību. Sausā barība arī palīdzēs piena zobiem laicīgi izkrist un tādējādi paātrinās jauno zobu veidošanās procesu. Tīriet suņa zobus katru dienu, tādējādi ir iespējams samazināt zobu aplikuma un zobakmens veidošanos. Zobakmens veidojas, pateicoties siekalās esošajam kalcijam, kā rezultātā zobu aplikums mineralizējas, pārvēršoties zobakmenī. Baktēriju iedarbība noved pie smaganu Iekaisuma, un zobus saturošo audu bojāšanos. Dažas baktērijas izdala gaistošos sēru saturošos savienojumus ar nepatīkamu aromātu, kas ir par iemeslu nepatīkamajai smakai no mutes.

Kakla siksna un pavada

Pieradiniet savu kucēnu pie mīkstas kakla siksnas tā, lai viņš nepretotos to uzlikt! Pēc kāda laika piestipriniet pie kakla siksnas vieglu un īsu pavadiņu un ļaujiet kucēnam to nedaudz pārvilkt sev pāri.

Braucieni ar kucēnu automašīnā

Sākumā pieradiniet kucēnu pie īsiem braucieniem – 5-10 minūtes katru otro dienu. Pakāpeniski šo laiku pagariniet un drīzumā Jūs varēsiet viņu ņemt līdzi pāris tundu braucienos.

  • Kādam ir obligāti kucēns jāpieskata pirmo braucienu laikā
  • Nebarojiet kucēnu 2-3 stundas pirms paredzētā brauciena
  • Pastaigājieties ar kucēnu īsi pirms brauciena
  • Paņemiet līdzi viņa mīļākās mantiņas
  • Vēdiniet automašīnas salonu, bet neļaujiet kucēnam izbāzties ārā pa logu
  • Katru stundu rīkojiet pieturas, lai kucēns varētu padzerties, pastaigāties un izdarīt „savas lietas„
  • Nekad neatstājiet kucēnu vienu mašīnā
  • Apbalvojiet viņu brauciena beigās

Rūpēties par dzīvnieka veselību vajadzētu sākt uzreiz pēc tā iegādes un turpināt visu viņa mūžu. Vajadzētu regulāri vest suni pie veterinārārsta uz apskatēm.

Vakcinācija

Pirmā vakcināciju ir jāveic ne ātrāk kā 6-8 nedēļu vecumā. Pilnīgai slimību profilaksei ir jāveic daudzas vakcinācijas.

Apmatojuma kopšana un mazgāšana

Āda un apmatojums : jūtīgākā ķermeņa daļa. Svarīgākie rādītāji, kas ietekmē ādas šūnu nomaiņu, ir dzīvnieka vecums un veselības stāvoklis. Uzņemot ar barību pietiekošā daudzumā taukskābes, vitamīnus un minerālvielas, tas ir priekšnoteikums, lai nodrošinātu ādas un apmatojuma veselību. Regulāra apmatojuma kopšana nepieciešama ne tikai higiēnas ievērošanai, bet arī ādas apasiņojuma stimulēšanai, kas savukārt veicinās Jūsu suņa apmatojuma veselīgumu un spožumu. Mazgājiet kucēnu tikai siltā ūdenī izmantojot kvalitatīvu šampūnu (Greenfields Pet Care, Vetoquinol, Vet Solution). Glaudiet kucēnu, kad lejiet viņam virsū ūdeni. Uzmanīgi uzlejiet šampūnu un pēc tam kārtīgi noskalojiet. Atcerieties, ka mazgāšanu obligāti ir jāsāk ar ķermeni un tikai pēc tam var mazgāt dzīvnieka galvu. Ja vispirms samērcēsiet galvu, tad kucēns sāks purināties, lai ātrāk izžūtu. Pēc peldes kucēns ir obligāti jānoslauka, īpaši, ja viņš ir ļoti maziņš, un jāļauj viņam pilnībā izžūt. Pretējā gadījumā viņam būs ļoti auksti.