Uzticēšanās

Suņu apmācībā jebkuru sasniegumu pamats ir mierīga nosvērtība. Suns spēj izjust drošību tikai tad, ja viņam pilnībā uzticas. Nepieredzējušam suņu trenerim ir sevišķi grūti strādājot saglabāt uzticēšanos un nosvērtību. Pieredzējis suņu treneris jums apliecinās, ka sunim ir ļoti laba intuīcija, lai saprastu, kad viņam uzticas un kad – nē. Jums vajadzētu arī noticēt: ja arī suns kaut kādu noteiktu uzvedību vēl nevar parādīt pašlaik, tad noteikti parādīs to nākotnē.

Svarīgi! Principā jebkurš suns var izdarīt visu, ko atļauj viņa anatomiskā uzbūve un kas ir viņa šķirnei “ieprogrammēts”. Tikai sunim skaidri jāsaprot, kas par lietu, un jābūt pietiekami motivētam.

Apskatīsim vienu piemēru: jūsu sunim jau sen ir “strīds” ar kaimiņu suni, kas vienmēr rej pie dārza žoga. Kad jūsu suns, kopā ar jums ejot gar žogu, nikni reaģē uz viņu, jūs līdz šim droši vien vai nu viņu norājāt, vai mēģinājāt novirzīt viņa uzmanību ar uzslavu vai kā citādi, lai paietu garām viņam nepatīkamajai vietai. Ar visām savām pūlēm jūs tomēr neko nepanāksiet, kamēr pats jutīsiet nepatiku pret to un nepārtrauksiet domāt, ka jūsu suns šeit vienmēr nepareizi uzvedīsies.

Situācija uzlabosies tikai tad, kad jūs pārliecināsieties, ka viņš savu kaitinātāju ignorē un ievēro jūsu komandu.

Ir kāds iemesls, kādēļ nevajadzētu suņa audzināšanu uzticēt tikai trenerim. Labs treneris zina, ko suns spēj un ko viņš jebkurā brīdī darīs. Suņa īpašnieks, kas iepriekš audzināšanā cietis neveiksmi, zināmos apstākļos, kaut arī nepārliecinoši, ķersies pie lietas, – tad, kad redzēs, ka suns pieredzējuša trenera vadībā pēkšņi sāk klausīt labāk. Tomēr suns ļoti labi izjutīs īpašnieka nedrošību un tādēļ savas spējas var neparādīt. Tikai tad, kad viņš jutīs īstu uzticēšanos un interesi par viņu, viņš visu izdarīs pareizi.

Tagad jūs varbūt jautāsiet, ko var darīt, ja suns jau kādas simts reizes reaģējis tā, kā mēs nevēlamies. Jautājums ir pamatots. Tiešām, neko daudz te nevar darīt. Tomēr, dažādojot situācijas un pavēles, kuras, ja tās dod pareizi, suns labprāt izpilda, un ar uzticēšanos, mīlestību un atzinību īpašnieks var sunim palīdzēt. Jums vajadzīga pacietība. Nepieciešama ne tikai pieredze, bet, iespējams, arī kāda autogēnā treniņa metode, līdz sasniegsiet vajadzīgo stāvokli. No brīža, kad sāksiet savam sunim ticēt, jums atklāsies dažādas iespējas veiksmīgām partnerattiecībām, un jūs pārvarēsiet visas grūtības suņa audzināšanā.

Labas cilvēka-suņa komandas pamatā ir abpusēja uzticība. Tā izveidosies īsā laikā, ja jūs intensīvi nodarbosieties ar suni, kamēr tas vēl ir kucēns.


Spied šeit, lai iepazītos ar suņu apmācības palīglīdzekļiem.

Avoti:

Celina del Amo, 2008. SPIEL – UND SPAßSCHULE FÜR HUNDE. 200 Spiele, Tricks und Übungen. Germany: Eugen Ulmer KG, Stuttgart.